Kraft Tekstil

DAR DOKUMA NEDİR?

Dar Dokuma Nedir ?

DAR DOKUMA NEDİR?

Dar dokuma, bant dokuma ya da çapana olarak 2 çeşittir. Eni 50cm ve altında olan kumaşlara Dar Dokuma denir. Dokuma çözgü yönlüdür. Dar dokumalar kolon, şerit, lastik, kordon denilen 0,5 cm’den 50 cm’ye kadar genişlikte dokunur. Genel ismiyle lastik dışındaki tüm dar dokumalara Dokuma şerit denir. Bir çok tekstil hazır giyim firması vazgeçilmez bir aksesuar olarak kullanmaktadır.

Hazır giyim, ev tekstili, ayakkabı, otomobil gibi bir çok alanda kullanılan dar dokumalar, elastik veya şerit şeklinde dokunur. Dar dokumada kullanılan iplikler genelde pamuk, polyester, polipropilen, viskon, poliamid(naylon) ipliklerdir. Kurdele, grogren şerit, yatak şeridi, balıksırtı, kanvas, animal hortum gibi çeşitlerde üretilir.

Dar dokumada kullanılan iplikler elastik olanlar ve olmayanlar olarak da gruplanabilir. Elastan iplikler bırakıldığında bir araya gelebilen özelliğe sahip iplik türüdür. Bildiğimiz lastik buna örnektir.

Dar dokuma genellikle giyim sanayinde kullanılır. Dekoratif, düz elastik bantlar, kurdele, cırt bant ve bir çok işlevsel ürünlerde görebiliriz. Tekstil ve giyim sanayinde, evimizdeki koltuktan, perdemize, iç çamaşırı lastiğinden, çantamız da ki bağa kadar bir çok üründe kullanılmaktadır.

Dokumada Çözgü Nedir?
Çözgü, dokuma kumaşlarda dokuma (lastik, şerit, grogren, kanvas,) kenarına paralel doğrultuda, kumaş boyunca uzanan ipliklerdir. Çözgü, dokumacılıkta ürünü oluşturan iki iplik sisteminden ürünün boyuna doğru yani kenarına paralel olarak yönlenmiş olan ipliklerdir. İçinden tahar planına (desene göre) göre atkıların geçirildiği, dokunan ürünün uzunluğunu oluşturan uzunlamasına ipliklerin her birine verilen addır.

Dokumada Atkı Nedir?
Atkı,dokumada üretim yönüne dik doğrultuda, ürünün enine uzanan ipliklerdir. Atkı ipliği, dokumada çözgü iplikleri arasından enine yönde bir kenarından diğer kenarına geçen ipliklere atkı denir. Atkı dokumacılıkta kumaşı oluşturan iki iplik sisteminden kumaşın enine doğru yani kumaş kenarına dik olarak yerleşenlere verilen addır. Atkı iplikleri, çözgü ipliklerine göre dik açıdır. Bu iki iplik birlikte kumaşın dokusunu oluşturur. Atkı iplikleri dokuma işleminin gerçekleşmesinde aktiftir, dokuma yüzeyin oluşabilmesi için mekik vb. sistemler ile atkı ipliklerinin çözgü iplikleri içinden belirli bir düzen dahilinde geçirilmesi gerekir. ,

Dokuma Makinesi Nedir?
Çözgü ve atkı ipliklerini belirli bir örgü planına göre birleştirerek bir tekstil yüzeyi oluşturan makinelere Dokuma Makinası denir,

GROGREN NEDİR? KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Grogren, sıkı ve yoğun dokunmuş, yatay sırtları olan düz dokuma bir kumaştır.
Malzemeye bağlı olarak lüks bir kaplamaya sahip kalın ve sağlam bir malzemedir. Esas olarak şapka, çanta ve mont gibi giyim ve aksesuarlar ile kurdeleler için kullanılır. Giyimde geniş grogren kurdeleler bayan elbiselerinde bel süsü olarak kullanılmaktadır. Erkek giyimde grogren genellikle gömleklerin yaka kısmında ve rahatlıkla görülebilecek yerlerde kullanılır. Küçük eşyalar arasında grogren , şapkalar ve tokalar gibi saç aksesuarları süsleri bulunur. Grogren şeritler aynı zamanda ambalaj malzemesi olarak da popülerdir ve hediyelik kağıt poşetlerin saplarında kullanılır.

DOKUMA LASTİK NEDİR? KULLANIM ALANLARI NELERDİR

Dar dokuma kumaş elastik bantlar, iç giyimde destek sağlamak, giysiyi doğru pozisyonda tutmak, bitmiş bir kenar oluşturmak ve estetik efektler vermek için temel bileşenlerdir. Uygulamalar arasında sutyen askıları, elastik bantlar, katlanabilir lastikler ve tel kanalları bulunur. Dokuma veya çözgülü örme ile üretilebilirler. Çözgülü örme elastik bantlar aynı zamanda kroşe elastik bantlar olarak da adlandırılır. Dokuma elastik bantlar genellikle tığ işi elastik bantlardan daha pürüzsüz, daha ince ve daha düzdür. Uzama, modül, dayanıklılık, el hissi ve estetik, samimi giysiler için dar kumaş elastik bantların seçiminde temel kriterlerdir. Bu bölümde, dar dokuma elastik bantların gelişimi fonksiyonel ve estetik yönleriyle tartışılmaktadır.